Embriyolarda Genetik Tanı

Embriyolarda genetik tanı neden önemli ve kimlere yapılmalı

Embriyo transferi öncesi embriyolarda genetik tanı (PGT) embriyolardan hücre örneği alınarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Özellikle 200 hücreli 5. gün embriyosunun dış hücrelerinden örnek hücre alınıp genetik tanı yapılır ve embriyolar sonuç çıkana kadar embriyolar dondurulur. PGT ile sayısal kromozom bozukluklarının ve tek gen hastalıklarının tanısı konarak sağlıklı olan embriyoların transferi ile sağlıklı bebeklerin dünyaya getirilmesi amaçlanmaktadır. Embriyolarda kromozom incelemesinde NGS isimli yeni jenerasyon dizileme adı verilen en son yöntem kullanılmaktadır. Genetiği normal olan embriyo rahme transfer edilir.

Özellikle 38 yaşından büyük olan kadınlarda yumurtanın genetik yapısı ileri yaştan dolayı bozulur ve Down sendromu ve benzeri sendromlar daha sık görülür. Bu yaştan sonra yapılan tüp bebek başarısızlıklarının en sık nedeni ileri kadın yaşına bağlı genetik bozukluğu olan embriyonun rahme tutunamamasıdır. Genetik tanı ile ileri kadın yaşında tüp bebek başarısı ve gebelik oranları artar.

Kayseri de tüp bebek uygulamalarımızda biz de embriyolarda genetik tanıyı özellikle 38 yaşından büyük kadınlarda, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, ileri sperm bozukluklarında, genetik hastalıklı çocuk öyküsü olan çiftlerde yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir